Ukoliko ste dobili rešenje za porez na imovinu u 2020. u kojem vam je procenat amortizacije isti kao u 2019.godini (osim ako je već obračunat maksimalni iznos od 40%), imate mogućnost podnošenja žalbe Sekretarijatu za javne prihode za zahtevom za ispravku obračuna poreza. Amortizacija se povećava svake godine za 1% do maksimalnih 40%.
Poreska kancelarija Premium Consulting vam može pružiti stručnu pomoć i takođe može u vaše ime i za vaš račun podneti žalbu Sekretarijatu za javne prihode. Pošaljite nam rešenja za 2019. i 2020.godine putem mejla office@poreskosavetovanje.com I obavestićemo vas da li imate prava na žalbu. Imajte na umu da je rok za podnošenje žalbe 15 dana od dana dostavljanja rešenja.
U poslednjih nekoliko nedelja dobijamo mnogo upita gde se građani žale da im je račun za 2020 godinu za porez na imovinu bio uvećan u odnosu na prethodne godine.
Na uvećanje poreza na imovinu za 2020 godinu, pored pogrešno obračunate stope amortizacije, uticalo je i to što je grad Beograd u novoj Uredbi izostavio ograničenje koje je primenjivano svih prethodnih godina, a to je da ovaj namet ne može biti viši od dva odsto u odnosu na prethodnu godinu. Iz tog razloga je mnogim građanima porez na imovinu došao u višestruko većem iznosu nego do sada.
Pored te stavke, najčešći razlog zbog čega je neko dobio veći porez na imovinu je i zbog:
– Povećanja prosečne cene po metru kvadratnom odgovarajućih nepokretnosti u zoniu skladu sa Odlukama grada Beograda. Prema Zakonu o porezima na imovinu, prosečne cene se utvrđuju na osnovu cena nepokretnosti ostvarenih u prometu u periodu januar-septembar prethodne godine. U skladu sa kretanjima cena dolazi i do povećanja ili smanjenja prosečnih cena, pa pojedini obveznici imaju povećanje, a drugi smanjenje obaveze poreza na imovinu za 2020. u odnosu na 2019. godinu. Prosečne cene kvadrata za 2020. godinu možete pogledati na OVDE.
– Promene podataka od značaja za utvrđivanje obaveze kao što je smrt vlasnika stana. Nakon smrti poreskog obveznika,držalac ili naslednik nepokretnosti imao je obavezu u skladu sa Zakonom o porezima na imovinu da u roku od 30 dana prijavi porez na imovinu na svoje ime. U takvim slučajevima ne postoji više poreski kredit i za taj iznos su obaveze veće. Zakonska je obaveza naslednika imovine da nepokretnosti prijavi na svoje ime i reguliše poreski status.
Svaki poreski obveznik koji ima primedbu na svoje poresko rešenje može se obratiti nadležnom odeljenju Sekretarijata za javne prihode da dobije potrebna objašnjenja ili uložiti žalbu na svoje rešenje.
Porez na imovinu se plaća tromesečno, u roku od 45 dana od početka tromesečja, prema Zakonu o porezima na imovinu. On se plaća, inače, kvartalno, i to u roku od 45 dana od dana početka tromesečja, tako da rate dospevaju oko 15. u mesecu: februaru, maju, avgustu i novembru.Za svaki dan kašnjenja uplate poreza na imovinu obveznik plaća zateznu kamatu, koja trenutno iznosi 9,25 odsto. Za izbegavanje plaćanja poreza na imovinu predviđena je kazna od 5.000 dinara.
Za više informacija i potencijalnu saradnju budite slobodni da nas kontaktirate ovde.
Poreska kancelarija Premium Consulting – office@poreskosavetovanje.com