ŠTA JE PORESKA KONTROLA I ŠTA PREDSTAVLJA OSNOV ZA PORESKU KONTROLU
Svake godine Poreska uprava po službenoj dužnosti usvaja Godišnji plan poreske kontrole, koji se zasniva na proceni rizika i značaja poreskih obveznika i na osnovu kog se vrši selekcija subjekata u odnosu na koje će inspekcijski nadzor biti izvršen. U najvećem broju slučajeva, Poreska uprava ima obavezu dostavljanja naloga ili poziva za poresku kontrolu pre otpočinjanja poreske kontrole, i to slanjem naloga ili poziva preporučenom pošiljkom, običnom pošiljkom ili preko službenog lica poreskog organa, odnosno na poslovnu adresu tvoje elektronske pošte, preko portala Poreske uprave.
PORESKA KONTROLA
Poreska kontrola predstavlja postupak provere i utvrđivanja zakonitosti i pravilnosti ispunjavanja poreske obaveze. Takođe predstavlja i postupak tačnosti, potpunosti i usklađenosti sa Zakonom i drugim propisima, podataka iskazanih u poreskoj prijavi, poreskom bilansu, računovodstvenim izveštajima i drugim evidencijama Poreskog obveznika koje vrši Poreska uprava. Poreska kontrola je uređena članovima 123 – 129 v Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji i to:
- Pojam poreske kontrole
- Otpičinjanje poreske kontrole
- Mesto poreske kontrole
- Vreme poreske kontrole
- Obaveza učestvovanja obveznika u postupku poreske kontrole
- Zapisnik
- Rešenje koje se donosi u poreskoj kontroli
- Utvrđivanje obaveza licu koje obavlja neregistrovanu delatnost, odnosno neprijavljenu delatnost
Kada je reč o poreskoj kontroli, poreski obveznici treba da znaju da ona formalno počinje kada im Poreska uprava ili Uprava javnih prihoda dostavi nalog za poresku kontrolu, odnosno poziv za učestvovanje u poreskoj kontroli.
Obuhvatnost kontrole javnih prihoda može biti delimična ili sveobuhvatna. Najčešće se kontrola obračuna i naplate javnih prihoda odnosi na postupak fiskalizacije, obračuna PDV-a, obračuna poreza i doprinosa po odbitku i sl. U postupku kontrole poreski inspektor vrši kontrolu formalne i materijalne ispravnosti dokumentacije, knjigovodstvene i druge evidencije, a sve u cilju pravilnosti obračunavanja i plaćanja javnih prihoda.
Poreski inspektor vrši kontrolu uvidom u dokumentaciju, na osnovu kriterijima kao što su:
- Značajnost promene, veći iznosi su bitniji za kontrolu
- Učestalost dokumentacije
- Izdavanje materijalnih vrednosti
- Gotovinske isplate – praćenje dokumentacije
- Dokumentacija po osnovu koje su vršena plaćanja pravnim i fizičkim licima
Poreski obveznik ima mogućnost da podnese usmeni prigovor kojim traži odlaganje početka poreske kontrole, ali je u obavezi da taj usmeni prigovor obrazloži kao i da u roku od 24 časa od prijema naloga za poresku kontrolu podnese pisani prigovor. Poreska uprava o prigovoru odlučuje zaključkom protiv kojeg nije dopušten pravni lek.
Takođe, poreski obveznik ima pravo da prisustvuje poreskoj kontroli, a u obavezi je da poreskom inspektoru daje obaveštenja i izjave, kao i da mu omogući uvid u poslovnu dokumentaciju koja se tiče predmeta poreske kontrole.
Iz poreske kontrole mogu proisteći prekršajni postupak ili krivični postupak, koji se vode nezavisno (a ponekad i paralelno) sa poreskom kontrolom.
Poreska kancelarija Premium Consulting stoji vam na raspolaganju za bilo koji vid konsultacija i pružanja drugih pravnih i savetodavnih usluga u toku postupka poreske kontrole. Budite slobodni da nas kontaktirate putem mejla office@poreskosavetovanje.com ili na broj telefona + 381 65 209 62 62.
Teme koje će vas takođe zanimati: